czwartek, 30 stycznia 2014

Pomysły na ferie

Za chwilę ferie zimowe, czas oddechu od szkolnych obowiązków.Miłośnicy literatury nie mają nigdy problemu z zagospodarowaniem czasu wolnego, natomiast osoby preferujące aktywne formy wypoczynku zachęcamy do skorzystania z pomysłów na gry i zabawy, jakie zawarte są w proponowanych przez nas poradnikach. Jeśli śniegu i lodu zabraknie - znajdziecie w tych poradnikach propozycje ciekawych zabaw w domu i na świeżym powietrzu.

środa, 29 stycznia 2014

Czytelnictwo w I semestrze

Podsumowanie akcji "Dary"

Cały styczeń zbieraliśmy dary książkowe od naszych czytelników. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o ponad 180 książek, które trafiły do różnych działów: najwięcej bajek, komiksy, książki przygodowe, literatura popularnonaukowa. Najbardziej pragniemy podziękować tym klasom i wychowawcom, których uczniowie obdarowali nas najhojniej:
klasa I b - 83 książki
klasa IV a - 42 książki
klasa III c - 20 książek
klasa I c - 16 książek
klasa VI a - 13 książek
oraz dary w mniejszej liczbie od uczniów z klas: II b, II d, III d, III b

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Karnawał


W szkole trwają zabawy karnawałowe, wielu dorosłych bawi się na małych imprezach i dużych balach, a czy zastanawialiście się skąd taka tradycja?
Karnawał - to czas liczony od Nowego Roku lub Trzech Króli do wtorku zwanego kusym, poprzedzającego Środę Popielcową. To czas hucznych zabaw, maskarad, kuligów i objadania się smakołykami przed długim okresem postu.W polskiej tradycji to czas przyjmowania gości, zabaw tanecznych, kuligów z pochodniami, jedzenia tłustych potraw, pączków i faworków.
Zwieńczeniem karnawału były przemarsze grup przebierańców z takimi postaciami, jak: Turoń, Herod, Diabeł, Śmierć z kosą, młoda para, bocian.
Na Kujawach do dziś przetrwało chodzenie z "kozą" czyli barwny orszak przebranych postaci, robiących psikusy i zbierających datki.
Wpuszczenie do domu przebieranców oznaczało, że zagości w nim dostatek i zdrowie.


(zdjęcie:autor Remik1977, public domain)

Zakładki dla pierwszaków

Tradycją naszej biblioteki stało się wykonywanie zakładek do książek,w prezencie dla uczniów klas pierwszych, którzy po feriach zostaną pasowani na czytelników. Zakładki robimy na zajęciach kółka bibliotecznego z uczniami klas V i VI, ale ponieważ potrzeba prawie 90 sztuk dla wszystkich pierwszaków, brakujące zakładki zrobią członkowie Aktywu Bibliotecznego w czasie ferii, dzięki czemu wykorzystają czas wolny na zajęcia plastyczne.

czwartek, 23 stycznia 2014

Kolejne zadanie TIK


Biblioteka w kolejnej edycji programu Szkoła z klasą 2.0 realizuje kolejne zadanie. Podjęliśmy wyzwanie, którego celem jest przygotowanie z chętnymi uczniami wystąpień na wybrane tematy w ramach Uczniowskiego Forum Naukowego.
Do udziału w projekcie zgłosili się uczniowie z klas IV c , V a oraz VI d. Uczestniczyli w zajęciach wprowadzających, aby nabyć wiedzę niezbędną do przygotowania swoich wystąpień. Ustaliliśmy podział pracy oraz harmonogram działań, omówiliśmy narzędzia TIK, jakich użyjemy w pracy nad projektem.Ufam,że zapału do pracy nie zabraknie w kolejnych tygodniach.

środa, 22 stycznia 2014

Lekcja o Inowrocławiu

Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawczynią przyjęli zaproszenie bibliotekarzy z Filii nr 1 dla dzieci Biblioteki Miejskiej i uczestniczyli w zajęciach z okazji imienin naszego miasta, zatytułowanych "Inowrocław w legendach i starej fotografii".
Uczestnicy poznali historię miasta i legendy o Inowrocławiu, oglądali książki związane z tematem oraz kalendarze promujące uroki uzdrowiska. Ewaluacją zajęć był krótki quiz z wiedzy nabytej w trakcie gościny w bibliotece.

wtorek, 21 stycznia 2014

Czytanie wciąga



Znalazłam świetny filmik promujący czytanie, które pozytywnie uzależnia. Takiego uzależnienia życzę wszystkim, którzy zaczynają swoją przygodę z literaturą. Ja tak mam, gdy trafię na ciekawą książkę, a każdy dzień bez czytania,to stracony dzień.
(filmik udostępniono na youtube ze strony http://selkar.pl)

piątek, 17 stycznia 2014

Imieniny miasta

Jak co roku w styczniu Inowrocław świętuje podwójnie. Organizowane są obchody kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz imieniny naszego miasta. O wszystkich atrakcjach tych obchodów można przeczytać na stronie www.inowrocław.info.pl
W naszej bibliotece w dziale Regionalia znajdziecie wiele książek i albumów fotograficznych poświęconych historii i zabytkom Inowrocławia , Inowrocławski Słownik Biograficzny oraz książki poświęcone przebiegowi Powstania Wielkopolskiego na Kujawach.

czwartek, 16 stycznia 2014

U babci jest słodko...


Nie zapomnijcie podziękować babciom i dziadkom za wszystkie wspaniałe chwile w ich towarzystwie, za słodkości i zabawki, za wspólne spacery do parku, za bilety do cyrku i całe morze cierpliwości. Miłym dodatkiem niech będzie kwiatek, laurka lub własnoręcznie wykonany upominek.

wtorek, 14 stycznia 2014

Co słychać w bibliotece?



Biblioteka jak zawsze tętni życiem. Dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia dla uczniów klas 5 i 6. Z pracowni komputerowej korzystają uczniowie indywidualnie lub na zajęciach dodatkowych ze swoimi opiekunami. Realizujemy kolejne zadania w ramach programu Szkoła z klasą 2.0
Kończy się I semestr, a po feriach powitamy w gronie czytelników uczniów klas pierwszych. Napływają dary od uczniów w ramach akcji "Nowe książki na nowy rok"

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Pamięci Oskara Kolberga

Rok 2014 to nie tylko rok czytelnictwa, jak donosiliśmy wcześniej. Poświęcono go także uczczeniu postaci wybitnego etnografa Oskara Kolberga.

zdjęcie:autor nieznany [Public domain]

Rok Oskara Kolberga został ogłoszony w związku z wypadającą w lutym 200. rocznicą jego urodzin. Urodzony w Przysusze w 1814 roku był jednym z pionierów badań polskiego folkloru. Jako pierwszy zebrał i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.

W swoich zapiskach utrwalił około 10 tysięcy melodii ludowych. Zdobyte informacje na temat rodzimego folkloru zebrał w znakomitym, liczącym 33 tomy dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".

W naszej bibliotece mamy Tom 3 Dzieł Wszystkich Kolberga: Kujawy cz.1


piątek, 10 stycznia 2014

Oferta Biblioteki Miejskiej

Od wielu lat współpracujemy z filiami Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu, która rozszerza swoją ofertę skierowaną do czytelników w każdym wieku.Polecamy więc czytelnikom naszego bloga nową inicjatywę miejskiej książnicy:

czwartek, 9 stycznia 2014



Nasi czytelnicy są niezawodni - codziennie przynoszą dary książkowe, z których bardzo się cieszymy.
Nasza akcja potrwa do końca stycznia, a później pochwalimy się rezultatem!



środa, 8 stycznia 2014

Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu nie traci na aktualności, więc polecamy ten temat wszystkim naszym czytelnikom. Wystarczy wpisać podany adres, aby zapoznać się z zasadami bezpiecznego surfowania, ukazanymi w atrakcyjnej formie.
To taki e-elementarz:
http://www.upc.pl/pdf/insafe_dla_dzieci.pdf
http://www.upc.pl/internet/bezpieczenstwo-w-sieci/elementarz/

Nowe książki w nowym roku

W ostatnich dniach 2013 roku biblioteka wzbogaciła się o nowe książki.Piękne, kolorowe i pachnące, obyczajowe, przygodowe, popularnonaukowe, dla całkiem małych i trochę starszych.Szczegóły znajdziecie w zakładce NOWOŚCI.


Włączając się w obchody Roku Czytelnictwa ogłosiliśmy też akcję wśród uczniów naszej szkoły pod hasłem: W nowym roku nowe książki.
Ilekroć organizujemy zbiórkę darów od czytelników, zawsze spotyka się ona z dużym odzewem ze strony uczniów i wychowawców klas.
Nowości w bibliotece nigdy zbyt wiele, a w każdym domu znajdą się lektury, które zapomniane czekają na swego czytelnika.
Wierzymy, że i tym razem nasza prośba o dary nie pozostanie bez echa!