niedziela, 31 sierpnia 2014

Mądra szkoła

Mądra szkoła czyta dzieciom

Badania wykazały, że co piąty Polak, pomimo, że uczęszczał do szkoły, nie rozumie ulotki reklamowej czy instrukcji obsługi pralki.
Dlatego Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca wszystkie szkoły, by włączyły się do kampanii „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Realizowanie podstawy programowej musi iść w parze z rozwijaniem umiejętności językowych uczniów. Zadbajmy o rozwój kompetencji językowych uczniów, a okaże się, że nastąpi poprawa wyników ze wszystkich przedmiotów! Szkoły, które wprowadziły codzienne czytanie dzieciom przez nauczycieli, zaobserwowały wśród uczniów:
• lepsze rozumienie tekstów i poleceń
• łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych
• lepszą zdolność koncentracji
• skłonność do refleksji oraz myślenia krytycznego i przyczynowo-skutkowego
• wzrost motywacji do działania i nauki
• poprawę relacji z kolegami i czytającymi nauczycielami
• wzrost ilości wypożyczanych i czytanych samodzielnie książek
• mniej zachowań aspołecznych
Jednym z priorytetów nauczania w naszej szkole na różnych przedmiotach jest ćwiczenie czytania ze zrozumieniem różnych tekstów i sprawdzanie czy uczniowie rzeczywiście rozumieją treść tego, co przeczytali.
Inną formą włączenia się do kampanii jest codzienne głośne czytanie uczniom, które realizujemy od kilku lat w różnych odsłonach. W roku szkolnym 2014/15 będzie to głośne czytanie uczniom w świetlicy, bibliotece szkolnej oraz na zajęciach pozalekcyjnych oraz zainicjowanie akcji głośnego czytania w języku angielskim, dzięki czemu będziemy doskonalić umiejętności uczniów w posługiwaniu się językiem obcym.
(logo akcji za stroną http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/madra-szkola)

niedziela, 24 sierpnia 2014

Koniec wakacji

Nieuchronnie zbliża się koniec wakacji, o czym przypomina nie tylko pogoda za oknem, ale także obowiązki zawodowe.
Nadeszły podręczniki dla uczniów klas pierwszych na nowy rok szkolny i bibliotekarze muszą je wpisać na stan biblioteki, aby od 1 września były gotowe do wypożyczenia uczniom.
Na razie jest to pierwsza część Elementarza oraz ćwiczenia do nauki j.angielskiego:

środa, 20 sierpnia 2014

Jan z Czarnolasu

22 sierpnia mija rocznica śmierci wielkiego poety Jana Kochanowskiego, uważanego za prekursora literatury renesansowej w języku polskim, mistrza fraszki staropolskiej oraz klasyka, na którego twórczości wzorowali się poeci późniejszych okresów literackich. Bogata twórczość Kochanowskiego obejmuje pieśni, treny, fraszki oraz psalmy i dramaty.
Do najbardziej znanych należą utwory: Na lipę,Odprawa posłów greckich, Treny.
Za najpiękniejsze uważa się właśnie treny napisane po śmierci ukochanej córki poety, Urszuli.
Były one inspiracją dla innych twórców sztuki, między innymi malarzy.
(portret poety:wikimedia commons, public domain)

czwartek, 14 sierpnia 2014

Figle z nauką

Do końca wakacji jeszcze trochę miłych dni przed Wami, ale tym którzy się nudzą lub chcą spróbować czegoś nowego polecam stronę, a właściwie blog LOGOFIGLE.
Znajdziecie tam ciekawe propozycje gier i zabaw edukacyjnych:logopedycznych, ortograficznych, ćwiczeń doskonalących technikę czytania i wiele innych.
Nauka w połączeniu z zabawą to najlepszy sposób spędzania czasu(poza czytaniem oczywiście).

Aby pofiglować z nauką kliknijcie w ten link.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Konkurs dla młodych twórców

Wydawnictwo ZAKAMARKI zaprasza dzieci w wieku 6-9 lat do udziału w konkursie literackim.
Wystarczy dokończyć opowieść zapoczątkowaną przez pomysłodawców konkursu i wysłać swoje dzieło do Wydawnictwa Zakamarki. Dodać warto, że można wygrać wyjazd do Sztokholmu, nagrodami są też książki wydawnictwa Zakamarki.Termin upływa 30 września! Jest to też dobry pomysł na zagospodarowanie reszty wakacyjnych dni!
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj.