poniedziałek, 30 marca 2015

Uwaga! Konkurs na selfie!


Zapraszam wszystkich do udziału w konkursie fotograficznym. W Tygodniu z Internetem, który trwał od 23 do 29 marca jedną z aktywności promowanej w kampanii było rozwijanie umiejętności wykonywania zdjęć cyfrowych oraz ich przetwarzania. Zadaniem naszego konkursu bibliotecznego jest zrobienie sobie zdjęcia (selfie) na tle książek i przysłanie na adres mailowy szkolnej biblioteki. Zdjęcia mogą być przetworzone w aplikacjach i narzędziach internetowych. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i zaprezentowane na blogu.
Nie zapomnijcie zapytać o zgodę rodziców!



Zdjęcia proszę przysyłać na adres: bibliotekasp6ino@poczta.onet.pl lub przynieść na pendrivie.

niedziela, 29 marca 2015

Cykl spotkań w bibliotece szkolnej

W ramach projektu edukacyjnego zainaugurowaliśmy w bibliotece cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy opowiadają o swoich pasjach prywatnych i zawodowych. Spotkania te mają ułatwić uczniom biorącym udział w projekcie znalezienie i zaprezentowanie ludzi z różnymi pasjami życiowymi. Stworzymy galerię niezwykłych osób, którą zaprezentujemy na szkolnym Festiwalu 2.0
Naszym pierwszym gościem była pani Dorota Dominiczak-Głowacka, archeolog z wykształcenia i zamiłowania, podróżniczka amatorka i organizatorka spotkań popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży w Kujawskim Centrum Kultury.
Opowiedziała nam o swojej drodze do zawodu archeologa(chociaż pierwotnie marzyła o zawodzie weterynarza), o swoim największym odkryciu: skarbie srebrnym sprzed stuleci i podzieliła się ciekawostkami z życia archeologa oraz historii naszego miasta.
Pani Dorota zaprosiła także naszych uczniów do zwiedzenia wystaw w KCK oraz do udziału w imprezach i konkursach o tematyce historycznej.
(grafika openclipart, domena publiczna)

czwartek, 26 marca 2015

Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Zespół teatralny działa też w naszej szkole i przygotował spektakl "Latarenka", na który zostałam zaproszona i zrobiłam zdjęcia.
Przedstawienie oglądały także dzieci z pobliskiego przedszkola i bardzo przeżywały przygody głównego bohatera - świetlika. Świetlik zauroczony biedronką, marzył także aby dolecieć do Księżyca i zaczerpnąć do latarenki księżycowego blasku. W scenariusz wpleciono oprócz tekstu także taniec, piosenki i ruchomą scenografię.
Gra młodych aktorów także mnie oczarowała, z przyjemnością śledziłam perypetie bohaterów dramatu.
(grafika:openclipart, domena publiczna)

sobota, 21 marca 2015

Dzień motyla

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole to Dzień Motyla. Wszyscy chętni ubrali wielokolorowe stroje, przypinali motylki do ubrań lub zakładali motyle ozdoby na głowę. Niby drobiazg, a zrobiło się wiosennie, kolorowo i przyjemnie (mimo przyćmionego słońca).
(garfika- Pixabay, domena publiczna)

Tego samego dnia wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać na sali gimnastycznej popisy utalentowanych kolegów. Była to 3 edycja podsumowania akcji "Odkrywamy talenty". Uczniowie zaprezentowali grę na różnych instrumentach, umiejętności wokalne, taneczne, recytację, scenki w języku angielskim oraz opowiadania pisane na konkursy literackie. Widownia nagradzała występy gromkimi brawami, a ja podziwiałam brak tremy u niektórych uczniów.

czwartek, 19 marca 2015

Czytelników przybywa

Dziś kolejne trzy klasy pierwsze odwiedziły nasza bibliotekę, abyśmy mogli wpisać dzieci na listę pełnoprawnych czytelników. Po złożeniu uroczystej obietnicy, że wszyscy będą szanować książki i postarają się pokochać czytanie, dzieci wypożyczyły swoją pierwszą lekturę i były bardzo przejęte. W czytelni od razu przystąpiły do przeglądania wypożyczonych bajek.


sobota, 14 marca 2015

Wybraliśmy książki dla bibliotek.

Przez dwa dni 9 - 10 marca odbywały się w naszej szkole wybory: głosowaliście na książki, które chcielibyście wypożyczać z biblioteki szkolnej. Propozycji padło bardzo dużo. Głosowało w sumie 290 osób z kals III - VI oraz kilku nauczycieli. Na różnych lekcjach bibliotekarz przychodził do klas z kartami do głosowania i urną wyborczą, aby wszyscy chętni mogli oddać głosy.
Akcję w szkole zapowiedziały wcześniej plakaty, dzieci młodsze przygotowały swoje propozycje w domu, z pomocą rodziców.
Wszystkie karty do głosowania zostały policzone w bibliotece szkolnej przy pomocy członków Aktywu Bibliotecznego, po policzeniu kart przystąpiliśmy do liczenia głosów na poszczególne tytuły. Niektórzy uczniowie zagłosowali na mniej niż 3 tytuły, ale kilkoro wpisało nawet 4. Kilka głosów było nieważnych, gdyż nie zawierały tytułów książek.


A oto jak wyglądają wyniki głosowania:
Harry Potter 42 głosy
Opowieści z Narnii 27 głosów
Mikołajek 25 głosów
Mary Poppins 23 głosy
Dziennik Cwaniaczka 21 głosów
Hobbit 20 głosów
Charlie i fabryka czekolady 14 głosów
Władca pierścieni, Babcia Rabuś, Dynastia Miziołków po 13 głosów
Percy Jackson 12 głosów
Koszmarny Karolek, baśnie ogólnie po 11 głosów
Gwiazd naszych wina, Bracia Lwie Serce po 10 głosów

Inne pojedyncze propozycje pogrupowano w kategorie:
o piłce nożnej i piłkarzach 30 głosów
o zwierzętach 28 głosów
o wędkarstwie 13 głosów
przygodowe 8 głosów
o motoryzacji 7 głosów

Tytuły, które zdziwiły liczących głosy:

50 twarzy Greya 3 głosy
Zniszcz ten dziennik 5 głosów
horrory 5 głosów

A tak pracowała nasza komisja wyborcza:






czwartek, 12 marca 2015

Pasowanie na czytelnika

Dzisiaj uczniowie trzech klas pierwszych zawitali do naszej biblioteki, aby wypożyczyć swoja pierwszą książkę. Kolejne trzy klasy przyjmiemy już po rekolekcjach, w następny czwartek. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek, złożyły uroczystą obietnicę, że będą szanować książki i zostały oficjalnie czytelnikami biblioteki szkolnej. Okazało się, że najmłodsi uczniowie doskonale znają zasady poszanowania książek i mogły wypożyczyć pierwszą lekturę do domu. Dzieci były bardzo przejęte i już cieszyły się na następną wizytę.

niedziela, 8 marca 2015

Wiosennie w bibliotece

Biblioteka przyłączyła się do szkolnej akcji: przed Dniem Kobiet przypinamy kwiaty do bluzki. Na dowód zrobiliśmy zdjęcia czytelniczkom, dyżurnym i bibliotekarzom. Cała szkoła była kolorowa i jakby weselsza.


W bibliotece przygotowaliśmy także wystawkę książek poświęconą znanym kobietom:polskim królowym, uczonym, pisarkom, towarzyszkom życia i muzom znanych artystów.

piątek, 6 marca 2015

Wyniki konkursów walentynkowych

Rozstrzygnięte zostały dwa konkursy ogłoszone z okazji Walentynek. W konkursie na oryginalną laurkę wybrano 9 nagrodzonych prac, a ich autorzy otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Pełna lista nazwisk na stronie szkoły w zakładce konkursy. Drugi konkurs zorganizowany został we współpracy z anglistą pod hasłem I love my family. Wybrano 17 najlepszych albumów, a ich autorzy tez otrzymali dyplomy i słodkości. Lista nagrodzonych jak wyżej. Wszystkim autorom gratulujemy. nagrody wręczono w bibliotece szkolnej.


środa, 4 marca 2015

Nowe zadania Szkoły z klasą 2.0

W II semestrze kontynuujemy pracę w programie Szkoła z klasą 2.0. Wybraliśmy zadanie TIKowe Projekt edukacyjny. na zajęciach kółka bibliotecznego przedyskutowaliśmy temat projektu, zapoznaliśmy się z harmonogramem kolejnych prac nad projektem oraz dokonaliśmy przeglądu narzędzi TIK, które mogą być wykorzystane przy realizacji i prezentacji efektów naszych działań.
Najpierw jednak wszyscy wzięliśmy udział w burzy mózgów na temat: co nazywamy pasją, kto to jest człowiek z pasją, czy znamy kogoś, kto ma jakąś pasję? Powstała tablica pomysłów i skojarzeń.


Niektóre pomysły przeniesione zostały na plakat wykonany w aplikacji easel.ly


Dyskusja była bardzo owocna, sprawdziliśmy też znaczenie słowa "pasja" w Słowniku Języka Polskiego oraz w Słowniku Wyrazów Bliskoznacznych. W trakcie pracy nad projektem uczniowie będą poszukiwać w swoim otoczeniu ludzi z pasją i postarają się przedstawić ich sylwetki na Szkolnym Festiwalu Nauki na koniec roku szkolnego.


Do realizacji nowego zadania przystąpili też uczniowie klasy II c z wychowawczynią panią Katarzyną Pawlak. Wybrali temat : zagadki starożytnego Egiptu i w trakcie pracy nad projektem będą poszukiwać informacji w różnych źródłach, przedstawiać je przy pomocy narzędzi TIK i zaprezentują na Festiwalu Nauki. Dzieci sa bardzo zafascynowane tym tematem, ale najbardziej zainteresowały wszystkich mumie i piramidy.

poniedziałek, 2 marca 2015

Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy obchodzony jest 3 marca. Może on być dobrą okazją do zastanowienia się: jaki jest mój ulubiony autor i dlaczego lub też czy trudno pisze się książki? W sieci znalazłam bardzo ciekawy artykuł , w którym znany autor thrillerów dzieli się z czytelnikami receptą na udane pisarstwo. Całość do przeczytania tutaj.
Stephen King, bo o nim mowa,porusza bardzo ważne kwestie, takie jak: rozwijanie wyobraźni, wypracowanie własnego stylu, uodpornienie na krytykę.
Podpowiada także jakich błędów unikać, jeśli chce się zaintrygować czytelnika. A są to rady, które warto wziąć pod rozwagę, gdyż S.King napisał wiele powieści, wydanych w wielu milionach egzemplarzy.
Jeśli poszukać w Internecie znaleźć można wiele porad i książek na temat: jak zostać pisarzem. Nawet jeśli pisarzami nie zostaniecie, warto ćwiczyć styl pisania - chociażby prowadząc pamiętnik lub blog. dzięki temu uczymy się wyrażać myśli, wymieniać się poglądami, poszerzać swoje horyzonty.
Być może ktoś z Was myśli o zawodzie dziennikarza, w tym przypadku ćwiczenie stylu i wzbogacanie słownictwa poprzez wprawki pisarskie będzie bardzo pomocne.
(grafika: pixabay, public domain)
Pisarze piszą książki, ale powstają także książki o pisarzach: zbiorowe portrety twórców określonych epok lub monografie dotyczące życia i twórczości jednego autora.