czwartek, 30 kwietnia 2015

Cykl lekcji : Czy wiesz, że...

Zainspirowana pomysłem koleżanki z Gdyni zorganizowałam cykl lekcji bibliotecznych pod hasłem:
Czy wiesz, że...
Zajęcia odbyły się w klasach piątych i czwartych, z wykorzystaniem literatury popularnonaukowej. Uczniowie pracowali w parach, a ich zadaniem było wyszukanie ciekawostek z różnych dziedzin wiedzy, zaczerpniętych z dostępnych na lekcji książek. Niektórzy uczniowie wykazali się kreatywnością, wzbogacając swoje zbiory informacji o własnoręcznie wykonane rysunki. Powstały pięknie ilustrowane karty, z których stworzymy kompendium ciekawostek dostępne dla wszystkich w czytelni biblioteki szkolnej. Uczniowie bardzo chętnie zabrali się do pracy i z wielkim przejęciem prezentowali pod koniec zajęć efekty swojej pracy.




wtorek, 28 kwietnia 2015

Nagrody za selfie

Nasz konkurs fotograficzny pod hasłem ZRÓB SOBIE SELFIE Z KSIĄŻKAMI zakończony. Zawrotnej ilości prac nie nadesłano, być może dlatego, że równolegle podobny konkurs ogłosiła Biblioteka Miejska. Cieszą jednak nadesłane prace i z radością przyznajemy nagrody.
Bez podziału na miejsca nagrody otrzymują: Zosia Głowacka klasa II b, Dominika Bazińska klasa VI b oraz Małgorzata Kurowska klasa VI b.
Nagrody wręczymy w czwartek 30 kwietnia o godz.12.45
Gratulujemy!



piątek, 24 kwietnia 2015

Zwiedziliśmy ekspozycję archeologiczną

Na dzisiejszych polach Kruszy Zamkowej pod Inowrocławiem znajdowało się wzmiankowane już przez Ptolemeusza Askaukalis, emporium na szlaku bursztynowym. Odkrycia archeologicznego Askaukalis dokonano ok.40 lat temu. W kamienicy KCK przy ulicy Kasztelańskiej zorganizowano stałą ekspozycję poswięconą historii odkryć archeologicznych i znaleziskom na tym terenie.
W ramach zajęć kółka bibliotecznego wybraliśmy się na zwiedzenie tej ciekawej ekspozycji, zaprosiła nas pani Dorota Dominiczak-Głowacka, która oprowadziła nas po wystawie i uraczyła ciekawymi opowieściami o czasach, gdy przez Polskę przebiegał Szlak Bursztynowy.
Na koniec wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, a naszą wycieczkę dydaktyczną zakończyliśmy w lodziarni, gdyż dzień był piękny i gorący.

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Kubeczki "Szósteczki"

Szkoła z klasą 2.0 poleca film nagrany w ramach projektu przez Szkołę Podstawową nr6 w Suwałkach. Zachwycił mnie ten projekt i film jako jego efekt finalny. Dowodzi on jak wiele można dokonać przy współpracy całej społeczności szkolnej i jak się przy tym świetnie bawić!

sobota, 18 kwietnia 2015

Lektura szkolna na scenie.

Jako opiekun szkolnej wycieczki miałam okazję obejrzeć spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy, którego scenariusz napisano na podstawie książki Marii Kownackiej "Plastusiowy pamiętnik". Przeżycie nie lada, zwłaszcza dla dzieci, które pierwszy raz były w teatrze.
W spektaklu połączono grę aktorów z elementami sztuki multimedialnej, dużo było ruchu na scenie, była muzyka i piosenki, ruchoma scenografia. Całość interaktywna, aktorzy wciągali widzów w akcję sztuki, dzieci żywo reagowały. W przerwie można było posilić się w bufecie.
Na koniec aktorzy otrzymali owacje na stojąco! Polecamy wszystkim.

środa, 15 kwietnia 2015

Ciekawostki ze świata książek

Pamiętacie na pewno nasz konkurs na książkę inną niż zwykle. Trzeba przyznać, że czytelnicy mieli wspaniałe pomysły na szatę graficzną. Lubię czasami przeglądać strony internetowe i blogi w poszukiwaniu ciekawostek o książkach, pisarzach i różnych zjawiskach związanych z czytelnictwem.
Dziś wyszperałam dla was miedzy innymi zdjęcia przedstawiające lalki wykonane na wzór postaci z książek:


Harry Potter, Mały Książę i Pinokio - kukiełki z drewna.

Równie ciekawe są nietypowe zakładki do książek, podobne możecie także zrobić sami, wystarczy pomysł i materiały plastyczne.


Zaskoczył mnie również odważny pomysł zapuszkowanych książek czyli takich, które zapakowane do specjalnych puszek możemy kupić komuś w prezencie lub w takimopakowaniu zabrać na wycieczkę...


Na koniec portrety pisarzy wystukane na maszynie do pisania, bardzo oryginalne i bardzo pracochłonne...


Takie i wiele innych ciekawostek znajdziecie na stronie:booklips.pl

niedziela, 12 kwietnia 2015

Kolejne spotkania w bibliotece.

W naszych skromnych progach gościliśmy następne ciekawe osoby, które opowiedziały nam o swoich pasjach. 8 kwietnia odwiedziła bibliotekę pani Lidia Sosińska, emerytowany nauczyciel-bibliotekarz i przewodnik po Inowrocławiu. Przypomniała uczniom wiele ciekawych wydarzeń z historii naszego miasta, opowiedziała na czym polega praca przewodnika, który oprowadza turystów po Inowrocławiu i okolicach. Wspólnie wskazywaliśmy miejsca, które warto pokazać turystom i kuracjuszom odwiedzającym Inowrocław.


10 kwietnia naszym gościem był artysta plastyk pan Paweł Frąckowiak. Przyniósł kilka swoich obrazów, opowiadał uczniom jak wiele pracy wymaga szlifowanie talentu i jak przebiegała Jego droga twórcza od zauważenia talentu plastycznego do stania się docenianym malarzem, którego prace znalazły się w domach i muzeach w Polsce i na świecie. Uczniów zainteresowały różne techniki plastyczne i pan Paweł objaśniał, w jaki sposób uzyskuje różne faktury, jak operuje światłocieniem, jak wybiera obiekty malarskie.

środa, 8 kwietnia 2015

Współpraca z Biblioteką Miejską

Nasza współpraca z filiami Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu trwa cały rok. Uczniowie biorą udział w konkursach lub lekcjach tematycznych przygotowanych przez bibliotekarzy innych bibliotek w mieście.
Jeszcze przed feriami uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach o folklorze naszego regionu "Na kujawską nutę" w filii dla dzieci przy ulicy Armii Krajowej.
Tematem przewodnim był folklor kujawski i postać Oskara Kolberga, zasłużonego dziewiętnastowiecznego badacza kultury ludowej. Uczniom przedstawiono charakterystyczne dla naszego regionu obrzędy i zwyczaje, które przetrwały do dziś, m.in. „Obchód z Kozą '' oraz „Przywołówki”. Dzieci wysłuchały dźwięków tańca kujawiaka i poznały cechy gwary kujawskiej. Spotkanie zakończyło rozwiązywanie krzyżówki, w której hasła dotyczyły stroju kujawskiego.


Uczennica klasy IIb Zosia Głowacka uczestniczyła w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez inną filię, przy ulicy Wilkońskiego. W konkursie tym pod nazwą "Zabawa w rymy" Zosia zdobyła główną nagrodę, co cieszy tym bardziej, że w szkolnej bibliotece szukałyśmy wspólnie odpowiedniego wiersza na konkurs.

czwartek, 2 kwietnia 2015

Świąteczny nastrój

Nasza szkolna utalentowana plastyczka z klasy 6b obdarowała bibliotekę wielkanocnymi ozdobami, które zdobią czytelnię i przywołują nastrój wiosenno-świąteczny.
Jest to tym bardziej miłe, że za oknami raczej zimowo, a w naszej bibliotece kolorowo i wesoło.
Dziękujemy Darii za pamięć!

Nastrój świąteczny panował przed feriami wiosennymi w całej szkole, a 31 marca został ogłoszony przez Samorząd Uczniowski Dniem Kurczaka czyli wszyscy chętni ubrali się na żółto lub z akcentami wiosennymi. Kilka takich "kurczaków" wypatrzyłam w naszej bibliotece i zrobiłam zdjęcia.

środa, 1 kwietnia 2015

Dary od Dominiki

Nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe książki, głównie bajki dla dzieci i kilka lektur szkolnych. Uczennica klasy VI b Dominika Bazińska wraz z mamą przydźwigały kilka toreb książek w darze dla biblioteki szkolnej. Zapomniałam je wszystkie policzyć, ale na zdjęciach widać jak ich jest dużo i jakie są piękne kolorowe. Dziękuję w imieniu przyszłych czytelników!