sobota, 30 maja 2015

Tydzień Czytania Dzieciom w bibliotekach

Pod patronatem Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom w dniach 30 maja - 6 czerwca obchodzony będzie Tydzień Czytania Dzieciom we wszystkich bibliotekach. My także planujemy głośne czytanie dla wszystkich chętnych w czytelni biblioteki szkolnej oraz w salach lekcyjnych.
Zapraszamy do wspólnego czytania także na przerwach!

czwartek, 28 maja 2015

Prezentacja projektu

Efekty pracy uczniów w II semestrze na kółku bibliotecznym pokażemy w czasie Szkolnego Festiwalu Nauki. Uczniowie pracowali nad projektem edukacyjnym pod nazwą POSZUKUJEMY LUDZI Z PASJĄ. Pogłębiali umiejętności w posługiwaniu się narzędziami TIK. Uczyli się współpracy i systematyczności. Zaprezentują się przed rodzicami, nauczycielami i kolegami.

wtorek, 26 maja 2015

Wystawa fotograficzna

W Bibliotece Miejskiej uczniowie naszej szkoły zwiedzili dwie ciekawe wystawy fotograficzne.W Saloniku artystyczno-literackim obejrzeliśmy fotogramy zebrane na wystawie pod wspólnym hasłem: Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka. Prace ukazują rozmaite sytuacje związane z czytaniem książek, do wielu pozowały znane z Tv i kina osoby. Druga wystawa zaaranżowana została w holu przed Salonikiem, a autorką zdjęć okazała się absolwentka naszej szkoły Aleksandra Guza, która odnosi duże sukcesy w konkursach fotograficznych.



niedziela, 24 maja 2015

Warsztaty ekologiczne

Biblioteka dla dzieci Tajemniczy Ogród zaprosiła klasy czwarte na warsztaty ekologiczne pod hasłem: Zrównoważony rozwój, wybór czy konieczność? W czasie warsztatów dzieci zapoznały się z tematami: dlaczego warto oszczędzać energię, wodę i żywność, sposoby segregacji surowców wtórnych, problemy krajów afrykańskich, na jakich filarach opiera się zrównoważony rozwój świata, co każdy z nas może zrobić dla naszej planety? Dzieci wzięły udział w teście sprawdzającym wiedzę i obejrzały prezentację działania prostych urządzeń napędzanych baterią słoneczną.

czwartek, 21 maja 2015

Turniej międzybiblioteczny

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Międzybibliotecznym GŁOWA NIE OD PARADY, zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską o Puchar Przechodni Dyrektora Biblioteki. Dzieci podzielone na drużyny uczestniczyły w konkurencjach literackich, sprawnościowych, kalamburach.Atrakcją tegorocznej edycji była gra miejska. Uczestnicy musieli nie tylko dobrze znać określone utwory literackie, ale także orientować się w rozkładzie Parku Solankowego, aby odnaleźć ukryte w różnych miejscach zadania. Każda filia biblioteczna wystawiała do turnieju swoją drużynę. Dzieciaki świetnie się bawiły.

wtorek, 19 maja 2015

O historii książki

Uczniowie z klasy IIb z wychowawczynią skorzystali z zaproszenia Filii dla dzieci Biblioteki Miejskiej i wybrali się na zajęcia biblioteczne o historii książki. W czasie zajęć dzieci poznały dzieje książki i historię pisma, oglądały ozdobne inicjały, papirusy egipskie, książki dla niewidomych i wiele innych ciekawostek, rozwiązywały krzyżówki.

niedziela, 17 maja 2015

Spotkanie z pisarką

Cztery klasy z naszej szkoły miały okazję wziąć udział w spotkaniu z pisarką Marią Molicką, która jest autorką bajek terapeutycznych dla dzieci, a wcześniej pracowała jako psycholog w szpitalu i dużo podróżowała.
W swoich książkach pisarka próbuje oswajać dzieci z takimi problemami jak: choroba, rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, rodzice zastępczy, nowe rodzeństwo, kalectwo itp. Na spotkanie zaprosiła Biblioteka Miejska, dwie klasy odwiedziły filię przy ul.Wilkońskiego, a dwie Salonik Literacko-Artystyczny przy ul.Kilińskiego. Po rozmowie z pisarką dzieci mogły poprosić o autograf i kupić książkę lub audiobooka.

czwartek, 14 maja 2015

Czy komputer może zastąpić książkę?

12 maja odbył się etap finałowy konkursu żywego słowa z udziałem naszych uczniów. W finale startowało 10 osób i każdy z uczestników musiał przygotować nowe wystąpienie pod hasłem KOMPUTER CZY KSIĄŻKA?
Wiktoria Paul z klasy 4c zajęła I miejsce, a Gabrysia Wegner z klasy 5d otrzymała wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy pamiątkowe, a nogrodzeni uczniowie otrzymali książki i talony do Empiku.

poniedziałek, 11 maja 2015

Przygoda z radiem

Jako współautorka bloga BIBLIOTEKA Z KLASĄ zostałam zaproszona do udziału w audycji radiowej programu pierwszego Polskiego Radia "Rozdroża kultury" 4 maja.
Audycja dotyczyła nowego przedsięwzięcia Centrum Edukacji Obywatelskiej pod nazwą Ogólnopolska Noc Bibliotek.
Gośćmi audycji byli także Piotr Pacewicz, pomysłodawca akcji oraz Barbara Maria Morawiec, redaktor portalu LUSTRO BIBLIOTEKI.
Poproszono mnie o wypowiedź na temat sposobów przyciągania czytelników do biblioteki, zachęcania do czytania książek i współpracy z instytucjami kultury.
Tremę miałam ogromną, w ustach sahara i chociaż napisałam na kartce plan wypowiedzi i tak z wrażenia zapomniałam o połowie tego, o czym zamierzałam powiedzieć.
A oto link do nagrania audycji:
http://www.polskieradio.pl/24/15/Artykul/1435530,Tajemnica-magia-i-duchy-Noc-bibliotek-pelna-niespodzianek

sobota, 9 maja 2015

Konkurs żywego słowa

Biblioteka Miejska zaprosiła uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie żywego słowa pod hasłem: KOMPUTER CZY KSIĄŻKA ?
Pięcioro naszych uczniów wzięło udział w zmaganiach półfinałowych 8 maja. Zadaniem uczestników było przygotowanie 3-minutowego wystąpienia na zadany temat i wygłoszenie go z pamięci. W etapie pierwszym wystąpiło ok.20 uczestników, dzieci oceniała zaproszona komisja.
Wszyscy nasi uczniowie przeszli do etapu finałowego, który już 12 maja. Naszą szkołę reprezentowali: Adrian Chudziński, Ania Paczkowska, Wiktoria Paul, Gabrysia Wegner oraz Ola Saja.
Uczniów przygotowały panie J.Mokos i K.Helińska, opiekunem konkursowym byłam jako koordynator współpracy szkoły z biblioteką miejską.

poniedziałek, 4 maja 2015

Miłe spotkanie

Zaprosiliśmy do biblioteki uczniów nagrodzonych w konkursie fotograficznym, aby wręczyć nagrody i dyplomy. Są to zawsze miłe spotkania dla obu stron. Zachęcamy wszystkich do udziału w następnych konkursach naszej biblioteki.