czwartek, 24 września 2015

Zajęcia Kółka Bibliotecznego

Rozpoczęliśmy spotkania w ramach Kółka Bibliotecznego. W tym roku na kółko zapisały się dziewczynki z klasy 5 c. Na naszych zajęciach w czytelni biblioteki szkolnej zamierzamy miło i pożytecznie spędzać czas po lekcjach.
zaczęliśmy od gier i zabaw, aby lepiej się poznać. Pierwszą była zabawa w skojarzenia czyli odgadywanie nazw zwierząt z krótkiego opisu czytanego przez nauczyciela.
Niektóre skojarzenie sprawiły nieco trudności z powodu niecierpliwości odgadujących, bo każdy chciał odgadnąć jak najwięcej haseł i nie czekał do końca opisu.
Niektóre punkty dziewczynki zdobyły wspólnie, gdyz z emocji wykrzykiwały jednocześnie odgadnięte hasło.
Rozpoczęliśmy też wykonywanie prac na konkurs Biblioteki Pedagogicznej MISTRZ KALIGRAFII.
Ćwiczymy się w sztuce pięknego pisania i ozdabiania prac inicjałami i ilustracjami adekwatnymi do tekstu. Wymaga to wielkiej staranności i cierpliwości, bo piszemy na gładkim papierze.
Ostatnią zabawą była próba przejścia przez kartkę papieru, oczywiście przy pomocy specjalnej sztuczki i wszystkim się znakomicie udało...

środa, 16 września 2015

Kaligrafia znów w modzie!

Biblioteka Pedagogiczna w Inowrocławiu zaprasza uczniów klas 4-6 szkół podstawowych do udziału w konkursie pięknego pisania.
Konkurs kaligraficzny zorganizowano przy okazji obchodów Tygodnia Dysleksji, który przypada w październiku.
Biblioteka udostępniła Regulamin konkursu, na blogu podaję ogólne zasady udziału:
a) Uczestnicy konkursu mają za zadanie własnoręcznie przepisać załączony tekst, autorstwa J. CH. Andersena pt. Brzydkie kaczątko:
Prześlicznie było na wsi. Lato gorące, pogodne, żółte zboże na polach, owies jeszcze zielony, na łąkach wielkie stogi pachnącego siana, a bociany przechadzają się powoli, na wysokich, czerwonych nogach i klekoczą po egipsku, bo takim językiem nauczyły się mówić od matek. Dokoła wielkie lasy, cieniste, szumiące, a w nich głębokie i ciche jeziora. Na pochyłości wzgórza jasne słońce oświetlało stary zamek z wieżycami i gankami, otoczony murem i szeroką wstęgą wolno płynącej wody. Z muru zwieszały się pnące rośliny, a wielkie liście łopianu schylały się aż do wody. I było pod nimi cicho i ciemno, jak w cienistym lesie.

b) Tekst należy przepisać jednostronnie, na gładkich kartkach (bez linii czy kratek) formatu A4 (podczas pisania można wspomagać się liniuszkiem, jednak kartka nie może zawierać żadnych linii pomocniczych);
c) Technika pisania i narzędzia pisarskie – dowolne;
d) Tekst można ozdobić, np. inicjałami, miniaturami itd., wykonanymi
dowolnymi narzędziami pisarskimi;
e) Na odwrocie pracy należy nakleić kartkę zgłoszeniową z danymi; *
f) Obowiązuje zakaz korzystania z korektorów


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tym nietypowym konkursie, który odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia.O szczegóły dopytajcie w szkolnej bibliotece.
(grafika - pixabay, domena publiczna)

niedziela, 13 września 2015

Nie tylko dla rodziców...


Bardzo polecam moje ostatnie odkrycie czyli stronę dla dorosłych, którym bliskie są sprawy dzieciaków trochę starszych niż przedszkolaki.
"Towarzyszenie w rozwoju 5-12 letniemu Juniorowi, który patrzy na świat z intensywną wnikliwością, jest zachłannie ciekawy wszystkiego, zadaje dociekliwe pytania i rozpędza się na ścieżce edukacji jest fascynujące i może być bardzo rozwijające również dla rodziców. "
Autorami są bardzo ciekawi ludzie, pasjonaci w różnych dziedzinach, doświadczeni w pracy z uczniami, patrzący świeżym okiem na sprawy edukacji i wychowania. Czytelnik znajdzie tu wiele rzeczy przydatnych rodzicom, nauczycielom, opiekunom, wiele podpowiedzi jak rozumieć dziecko, jak z nim pracować, jak ukierunkować jego rozwój.
Osoby chętne do współpracy są tu mile widziane, gdyż wymiana doświadczeń i przekazywanie inspiracji zapobiegają rutynie w pracy z dzieckiem.
A oto link do polecanej strony: JUNIOROWO

czwartek, 10 września 2015

Filmowa wersja Klubu włóczykijów

18 września wchodzi na ekrany polskich kin film dla młodzieży na podsatwie książki przygodowej Edmunda Niziurskiego.
„Klub włóczykijów” to powieść mistrza literatury młodzieżowej, którego znacie także z książek: „Sposób na Alcybiadesa”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, "Awantura w Niekłaju", "Księga urwisów".
Wszystkie te powieści znajdziecie w naszej bibliotece.
W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Tomasz Karolak znany z serialu „Rodzinka.pl” oraz Wojciech Mecwaldowski.
O czym jest film?
Kornel i Maks spędzają wakacje przed ekranem komputera i nie myślą o powrocie do nudnego realu. Wszystko zmienia nagła wizyta czarnej owcy rodziny, wuja Dionizego. Nieobliczalny krewny wciąga chłopców do prawdziwego świata, pełnego nieoczekiwanych wydarzeń i niezwykłych postaci. Pod ich przewodnictwem Klub włóczykijów wyrusza w podróż, której celem jest odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez pradziadka Kornela. Sprawy komplikują się, gdy na drogocenny trop wpadają również przebiegli bandyci - Dr Kadryll (Karolak) i jego niezdarny pomocnik Wieńczysław Nieszczególny (Mecwaldowski). Rozpoczyna się brawurowy wyścig z czasem, pełen komicznych pomyłek i zaskakujących zwrotów akcji. Taka przygoda zdarza się raz w życiu!

Czytałam różne opinie o filmie na podstawie książki Niziurskiego, ale myślę, że:
1. dobrze iż powstał jakiś film typowo dla młodzieży
2. każdy powinien sam wyrobić sobie zdanie
3. książkę zawsze warto przeczytać
4. jeśli ekranizacja powieści przyczyni się do tego, że młodzi zaczną sięgać po książkę, to będzie super sprawa, tak jest w przypadku "Małego księcia" - od kiedy pojawił się na dużym ekranie dzieciaki pytają i wypożyczają.

Tutaj możecie obejrzeć zwiastun filmu i zdecydować czy chcecie obejrzeć film w kinach...


czwartek, 3 września 2015

Narodowe czytanie Prusa


W Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędą się centralne obchody Narodowego Czytania. Zainauguruje je Prezydent Andrzej Duda o godzinie 11.
"Lalkę" Bolesława Prusa czytać będą wybitni aktorzy, m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Jan Peszek, Anna Dymna, Małgorzata Foremniak, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Bartłomiej Topa, przy akompaniamencie najciekawszych wykonawców i zespołów muzycznych.

Narodowe Czytanie odbędzie się także za granicą. Do akcji włączyły się następujące podmioty:
Polska sobotnia szkoła im. Jana Pawła II w Samborze (Ukraina),
Szkoła Polska przy TKP w Kowel (Ukraina),
Ryska Średnia Szkoła Polska im. Ity Kozakiewicz (Łotwa),
Muzeum Napoleońskich (Włochy),
Salka parafialna wraz ze Stowarzyszeniem le Rondini (Włochy),
Carlow Educate Together (Irlandia).

Narodowe czytanie Prusa to nie tylko odczytywanie fragmentów "Lalki" w miejscach publicznych i bibliotekach, to także szereg imprez towarzyszących:konkursy plastyczne, fotograficzne, występy w strojach z epoki, przejażdżki dorożką itp.
Także w naszym mieście przygotowano atrakcje dla mieszkańców i kuracjuszy.

(info i grafika:lustrobiblioteki, inianie.pl)