1 maja to data obchodów Święta Pracy na pamiątkę wydarzeń z 1886 roku, kiedy to stłumiono brutalnie strajk robotników w Chicago(USA).Dzień ten jednocześnie stał się symbolem walki ludzi pracy o godne warunki pracy oraz wynagrodzenie adekwatne do trudu wkładanego przez pracowników na rzecz pracodawców. W Polsce przez wiele lat święto to było wykorzystywane przez władze PRL do działań propagandowych na rzecz partii rządzącej, więc aktywny udział w obchodach był odbierany niechętnie przez większość społeczeństwa.
2 maja poświęcono obchodom Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie jest to dzień wolny od pracy, ale okazja do przypominania wszystkim Polakom o znaczeniu naszych symboli narodowych oraz uświadamiania najmłodszych obywateli w duchu patriotycznym.Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach. Święto flagi ustanowiono w 2004 roku.
3 maja jest świętem państwowym ustanowionym dla upamiętnienia Konstytucji 3 maja, która była drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszą w Europie nowoczesną ustawą zmieniającą ustrój państwa. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nie posiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa.
(grafika wikimedia- public domain)
W czasie trwania świąt majowych w całym kraju organizowane są imprezy patriotyczne, festyny rodzinne oraz koncerty, mające na celu utrwalenie w świadomości obywateli znaczenia obchodów wspomnianych wyżej okoliczności historycznych. W Kórniku na przykład odbywają się uroczyste parady grup rekonstrukcyjnych w strojach z epoki odpowiednio do zaplanowanej uroczystości.(zdjęcia własne- J.K)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz