Edukacja medialna jest bardzo ważnym aspektem pracy szkoły, a biblioteki w szczególności. Dzisiejsze funkcje bibliotek poszerzone zostały o pracę z mediami, w bibliotekach zagościły komputery, e-czytniki, tablety, a dużą część zbiorów stanowią wydawnictwa multimedialne.
Uczniowie w dużej liczbie, codziennie korzystają z pracowni komputerowej w bibliotece, a wielu zwłaszcza najmłodszych użytkowników należy ciągle edukować w zakresie kompetencji medialnych.
Edukacja medialna to (według wikipedii)"kształtowanie umiejętności świadomego, krytycznego i selektywnego korzystania ze środków masowego przekazu, tworzenia i nadawania przekazów medialnych".
Definicje edukacji medialnej kładą nacisk na aspekty kształceniowe oraz wychowawcze tego typu edukacji.
W bibliotece uczeń oprócz umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji powinien nabywać także umiejętność krytycznego podejścia do wyszukanych treści czyli musi dowiedzieć się i umieć stosować w praktyce różnice między:
@ fikcją i faktem
@faktem i komentarzem
@komentarzem (opinią) i reklamą (perswazją, propagandą).
W czwartek w naszej szkole kilku nauczycieli uczestniczyło w spotkaniu samokształceniowym, poświęconym właśnie edukacji medialnej.
Treści naszego spotkania oscylowały wokół bezpieczeństwa w sieci, zasad korzystania z portali społecznościowych, konsekwencji w edukowaniu uczniów w zakresie przestrzegania netykiety i Kodeksu 2.0
Poruszyliśmy także problem edukowania rodziców uczniów w zakresie współuczestniczenia w edukowaniu medialnym naszych dzieci.
Zaplanowaliśmy Szkolne Targi 2.0, w ramach których uczniowie będą edukować także rodziców w czasie wywiadówek na koniec I semestru.
Treścią tej edukacji medialnej dorosłych będą zasady Kodeksu 2.0 , rozumienie ich znaczenia oraz konieczność przestrzegania przez całą społeczność szkolną.
O edukacji medialnej poczytać można na stronach:
@ http://edukacjamedialna.edu.pl/
@ wikipedia
@ legalna kultura
@ Narodowy Instytut Audiowizualny
@ Fundacja Nowoczesna Polska
@ drogowskaz medialny
(grafika: infografika na licencji CC BY-SA 3.0 )
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz