poniedziałek, 25 września 2017

Leśmian dla dzieci


Na zaproszenie Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza wybrałam się z uczniami klasy 3a na zajęcia o poezji Bolesława Leśmiana.
Zajęcia zorganizowano z okazji 140 rocznicy urodzin poety w ramach projektu ZMYŚMIAN .
Zajęcia odbywały się w czytelni dla dzieci oraz w parku miejskim. Najpierw dzieci zapoznały się z notką biograficzną o Bolesławie Leśmianie, później wysłuchały kilku wierszy poety o przyrodzie i wyszukiwały nazwy roślin w kolejnych fragmentach poezji. Zapisywane na listkach nazwy kwiatów, drzew i krzewów uczniowie dopasowywali do ilustracji na tablicach poglądowych.
Wreszcie wyszliśmy na spacer po parku, aby zdobytą wiedzę zweryfikować w naturze. Każda grupa uczniów otrzymała jako pomoc wiersz Leśmiana i poszukiwała okazów roślinnych w parku: róże, wierzba, brzoza, trawa, bratek, paproć itp.
Na zakończenie spotkania uczniowie i opiekunowie otrzymali upominki od organizatora: tomiki wierszy o przyrodzie oraz pyszne batoniki

10 komentarzy:

  1. Bardzo fajne wydarzenie :) Super! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wprawdzie w parku trochę zmokliśmy, ale co tam!

      Usuń
  2. Popieram takie wydarzenia :D Świetne są dla dzieci :D
    Mój blog - KLIK

    OdpowiedzUsuń
  3. zadam niebezpieczne pytanie. Jak myślisz, utkwi dzieciom w pamięci poezja Leśmiana, czy raczej to, że zajęcia były fajne? Nie jest to jakaś krytyka, zawsze mnie intrygowało, jak mocno taki rodzaj zajęć propaguje poezję i prozę? Ile z literatury zostanie w głowach dzieciakom po takim spotkaniu i na jak długo? Ja bardzo popieram spotkania biblioteczne, spotkania z książka, z autorami, bo takich nigdy za wiele.
    Scenariusz zawiera wiele atrakcji i jest fajnie zbudowany. Po minach dzieci, będących na zdjęciach, widać, że się podobało:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlaczego niebezpieczne? ja także nie mam złudzeń, ale może gdy kiedyś usłyszą nazwisko poety, nie będzie kojarzył im się z nudną lekturą, ale właśnie z fajnymi zajęciami ...

      Usuń
  4. Bardzo pomysłowe, aby dzieci zainteresować poezją. :) .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To pomysł bibliotekarzy z biblioteki im.Kasprowicza :-)

      Usuń
  5. Teraz na emeryturze spotykam swoich uczniów, zawsze mówią, że zapamiętali lekcje w nietypowych miejscach (w galerii sztuki, w bibliotece, na wystawach oraz inscenizowane lektury). W altance w parku miały quiz literacki, więc zapamiętały nawet pytania. Jak to dobrze, że Leśmiana w takiej formie zapamiętają, jak to pięknie, że takich mądrych nauczycieli mają. Pomysłowość to jest to, co dociera do do dzieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami wystarczy pamiętać, co nam samym utkwiło w pamięci z czasów szkolnych :-)

      Usuń