sobota, 12 sierpnia 2017

O Wandzie Chotomskiej

Czas wakacyjny, a tu trzeba napisać o smutnym wydarzeniu, jakim jest śmierć jednej z najbardziej znanych autorek dla dzieci i młodzieży - WANDY CHOTOMSKIEJ.
Nasi najmłodsi czytelnicy znają pisarkę z polskiej wersji książek o Martynce, pozycje z tego cyklu nigdy nie stoją na półce, a wiersze pani Wandy wykorzystywane są często przez uczestników konkursów recytatorskich.

Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka, a po klęsce powstania trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd udało się jej uciec i zamieszkać w Mosznie. Zadebiutowała w wieku 20 lat na łamach tygodnika „Świat Młodych”.
Pierwszą książkę – zbiór wierszy „Tere fere” – wydała w 1958 roku. Poezja zawsze była bardzo bliska jej sercu, w ciągu swej wieloletniej kariery wydała jedenaście tomików z wierszami – ostatni, „Wanda Chotomska dla najmłodszych”, ukazał się przed siedemnastoma laty. Łącznie w swoim dorobku autorka miała około dwustu książek dla dzieci i młodzieży.
Pisarka zajmowała się także tworzeniem scenariuszy do filmów krótkometrażowych, sztuk teatralnych oraz audycji radiowych i telewizyjnych.
Wszyscy chyba słyszeli o dobranocce „Jacek i Agatka”, emitowanej w telewizji w latach 1962-1973 .
Imieniem Wandy Chotomskiej nazwano wiele przedszkoli i szkół, bibliotek, centrów kultury, a nawet konkurs i festiwal literacki. W 1969 roku otrzymała przyznawany przez dzieci Order Uśmiechu, którego zresztą sama była pomysłodawczynią. W 1976 roku została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY, natomiast w 2003 roku otrzymała Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.
W 2016 roku nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się biografia „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia” autorstwa Barbary Gawryluk.

(portret - Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0 )

14 komentarzy:

 1. Bardzo lubię wiersze Pani Wandy Chotomskiej :) Pamiętam, że Tata czytał mi je do snu. Dla mnie to sentymentalna podróż :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiersze pani Wandy są uniwersalne i z dużą dawką humoru :-)

   Usuń
 2. Wiele pokoleń cieszyła Jej twórczość i myślę, że jeszcze długo tak będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno, to także jedna z moich ulubionych poetek :-)

   Usuń
 3. po prostu klasyczka polskiej literatury powojennej, tak to ujmę i wiem, że trafnie...
  p.jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamietetam i całym sercem doceniam :D
  Mój blog - KLIK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej twórczość znają chyba wszystkie dzieci:-)

   Usuń
 5. Myślę, że jeszcze długo będzie w sercach dzieci. Po taką literaturę warto sięgać.
  Pozdrawiam Asiu. :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, warto czytać dzieciom jej mądre wiersze :-)

   Usuń
 6. Memento mori- nie wszystek umrę. Zostawiła tak wiele, że nie łudźmy się- ona nie odeszła
  goodmorning73.blogspot.com
  zolza73.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja się zastanawiam, kiedy zaczną "grzebać" w jej życiorysie i oczerniać.
  I zastanawiam się, jak odbierasz zmianę w listach lektur. Wiem, że nie na temat te pytania, ale wszystko, co dobre o Chotomskiej, napisałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że nie zaczną, bo już nieraz próbowali ograniczać dostęp do różnych pisarzy, takiej Jurgielewicz czy Krzywickiej to nawet w encyklopedii nie było.
   Jako bibliotekarz jestem przerażona ilością zmian, często chybionych, bo z listy, którą wydrukowałam, mam w swojej bibliotece niewiele, pewnie braki uzupełnię, bo przyznano nam 12.000 na książki, ale to od września, więc zanim kupię i udostępnię, to minie trochę czasu. Poza tym wydawcy wątpią czy zdążą dodrukować potrzebne lektury na czas...

   Usuń