W lipcu Sejm podjął uchwałę, na mocy której Gustaw Herling- Grudziński będzie patronował działaniom kulturalnym w 2019 roku.
Pisarz najbardziej znany chyba z książki INNY ŚWIAT, która była pierwszym w literaturze światowej, artystycznie doskonałym, pełnym miłosierdzia oraz nadziei świadectwem martyrologii więźniów sowieckiego łagru. Napisał ją zaledwie 30-letni autor, który sam doświadczył okrucieństwa komunistycznego miejsca kaźni. Tym większa była gorycz pisarza, gdy część intelektualnych elit Europy nie chciała przyjąć do wiadomości jego relacji” — czytamy w uchwale.
W uzasadnieniu podkreślono także, że losy i twórczość pisarza stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”, a autor „z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy”.
Patronat ma niewątpliwie związek ze stuleciem urodzin pisarza, które przypada 20 maja 2019 roku.
Przy tej okazji warto wspomnieć, że Biblioteka Narodowa na mocy umowy z 25 czerwca 2010 r, uporządkowała, zinwentaryzowała w formie elektronicznej bazy danych oraz zdigitalizowała znajdujące się w Neapolu Archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – w celu wieczystego archiwizowania i wykorzystania w pracach edytorskich i naukowych.
Spuścizna Gustawa Herlinga-Grudzińskiego obejmuje materiały biograficzne: dokumenty osobiste, dyplomy tytułów honoris causa, nagród literackich, odznaczeń - Virtuti Militari ( przyznanego za bitwę pod Monte Cassino) i Orderu Orła Białego – najwyższego polskiego odznaczenia, które otrzymał w 1998 r.
Znajdują się w nim także listy pisane do Gustawa Herlinga-Grudzińskiego do łagru w Jercewie (m.in. przez prof. Juliusza Kleinera), mały notatnik w metalowej oprawie kupiony tuż po wyjściu z obozu z zapisami wykorzystanymi później w Innym świecie, fotografie wykonane podczas postoju II Korpusu Polskiego na Bliskim Wschodzie.
Bardzo ciekawa jest licząca ponad 20 tysięcy listów korespondencja pisarza, m.in. z: Jerzym Giedroyciem, Jerzym Stempowskim, Konstantym Jeleńskim, Czesławem Miłoszem, Sławomirem Mrożkiem, Janem Nowakiem-Jeziorańskim, Janem Lebensteinem, Kazimierzem Wierzyńskim, Aleksandrem i Olą Watami, Wiktorem Weintraubem czy też z włoskimi, angielskimi, francuskimi i amerykańskimi intelektualistami, pisarzami i wydawcami.
Zacny patron. Korespondencja licząca tak wielką liczbę listów robi wrażenie...
OdpowiedzUsuńPrawda? same listy o sporo pisania:-)
Usuń