Na lekcji bibliotecznej w klasie IId rozmawialiśmy o SMOKACH. Pretekstem do rozmowy była książka Macieja Wasilewskiego "Bajka o smoku". Wstępem do głośnego czytania tej opowieści była rozmowa na temat: czym są smoki, co nam przypominają, jak wyglądają, jakie znamy bajki o smokach. Okazało się, że wiedza dzieci na temat smoków jest bardzo duża. Przeczytałam dzieciom na głos całą bajkę i chyba bardzo się podobała, bo chociaż dość długa, słuchały z zaciekawieniem.
Po wysłuchaniu bajki dzieci odpowiedziały na kilka pytań, sprawdzających rozumienie przeczytanego tekstu i z tym także dobrze sobie poradziły. Kolejnym krokiem była praca plastyczna MÓJ SMOK. Uczniowie rysowali smoki według instrukcji nauczyciela. Instrukcja zawierała ogólne wskazówki dotyczące wyglądu, szczegóły i kolorystyka zależeć miały od wyobraźni dzieci.
Instrukcja zawierała następujące elementy: mój smok ma 2 głowy, jedną grubą szyję, każda głowa ma 1 oko, mój smok ma duży brzuch i 4 łapy, ostre pazury, dużą paszczę z ostrymi zębami, na głowach po 3 rogi, ma też dłuuuuugi cienki ogon, a na nim 10 kolców, w łapach trzyma 3 balony i kwiatek.
Na zakończenie pracy dzieci miały smoka dowolnie pokolorować i nadać mu imię. Wszystkie prace trafiły na wystawę plastyczną na korytarzu szkolnym. A oto gotowe prace:
Ciekawa lekcja :) Sama bym chętnie takiego smoka narysowała. Hihi :) Dla uzupełnienia lekcji, przydałaby się jeszcze wycieczka do Smoka Wawelskiego w Krakowie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie,
Ania (turkusowa-sowa.blogspot.com)
Super pomysł, ale trochę daleko, od nas to ponad 10 godzin pociągiem...ale nigdy nie mów nigdy:-)
UsuńDzięki za odwiedziny :-)