Senat Rzeczypospolitej Polskiej wybrał w grudniu 2015 roku patrona dla kultury narodowej na cały rok 2016.
Został nim Henryk Sienkiewicz, nowelista i powieściopisarz, najbardziej znany ze sławnej trylogii o przygodach Michała Wołodyjowskiego, a uczniom szkół podstawowych z lektury "W pustyni i w puszczy".
Rok 2016 ustanowiono Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu wybitnemu pisarzowi i Polakowi oraz przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.
Tak czytamy w uchwale senackiej. Nie ma chyba bardziej zasłużonego twórcy dla literatury i historii Polski, na jego dziełach wychowało się wiele pokoleń naszych rodaków, podtrzymywały one ducha polskości w trudnych dla narodu chwilach.
Nie ma tez chyba domu, w którym brakowałoby chociaż jednej książki jego autorstwa, a wszyscy zetknęliśmy się z twórczością Sienkiewicza w szkołach różnego typu.
Także w naszej bibliotece mamy wiele jego dzieł. Poniżej tylko niektóre z nich.
portret pisarza: Wikipedia, domena publiczna.
bardzo lubię "W pustyni i w puszczy" :)
OdpowiedzUsuńA ja przyznam się, że nie bardzo...
UsuńOjejku, Sienkiewicz jest patronem mojej "byłej szkoły"... Zaczął wychodzić mi bokiem jakoś po trzecim konkursie wiedzowym ;)Ale uwielbiam "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" i "Sachem", a na czas najbliższy planuję zacząć lekturę "Quo vadis" ;)
OdpowiedzUsuńU nas patronem jest Kopernik i co roku są konkursy z wiedzy o Koperniku, więc nie dziwię się, że Tobie Sienkiewicz mógł się znudzić...
Usuń